בית | אתרי ביקור | נופי תרבות מקומיים

נופי תרבות מקומיים

מאגר תרצה

אתר מאגרי מים – תרצה, הוא מפעל מים חשוב ביותר להתיישבות בבקעת הירדן. תחילתו כאגם מלאכותי האוצר מי גשמים, שיטפונות ומעט נביעות מלוחות בערוץ נחל תרצה לשימושם של חקלאי האזור. מפעל מים זה הוקם במהלך השנים: 2001-1995 . נכון להיום כלולים בו חמישה מאגרים מטיפוסים שונים המאפשרים ניצול של חמישה מליון מ"ק מים בשנה.

תצפית חמדת

בסמוך לישוב חמדת נמצאת תצפית על שם הישוב.תצפית זו ממוקמת במקום מצויין בכדי להתרשם משלל הפריחות מומלץ לשוטט מעט ברגל ולהתפעל מיפי הנוף כולו. מבט מזרחה יגלה לעינינו את הרי הגלעד, ולמרגלותיהם את העיר כורימה. הנחלים היורדים מהגלעד תלולים יותר מאלה הגולשים מהשומרון; כמות המים בהם רבה יותר, ולכן גם שפכם לירדן רחב יותר.

יח"ד רותם

רותם – ישוב חילוני דתי (יח"ד), הינו ישוב אקולוגי, הנמצא בצפונה של בקעת הירדן על כביש 578, מקטעו הצפוני של כביש אלון. הסיור ברותם משלב חוויה ייחודית ואפשרות חשיפה לדרך חיים והקמתה של קהילה הדוגלת בשמירה ויצירה ברוח הסביבה כגון; בניית בתי מגורים מבוץ, סדנאות יצירה באדמה וקליעה מחומרי גלם של עצי התמר. וכן, סדנאות טאי צ'אי ויוגה טיבטית.

גלגל

קיבוץ גלגל נמצא במרכז ציר הנסיעה הראשי בבקעת הירדן – כביש 90. לקבוצות ומטיילים זוהי נקודה נוחה להתרעננות וארוחה, תוך שילוב חוויה בילוי מרתקת המספרת את סיפור ההתיישבות במקום, תצפית מגבעת הקשת והיכרות עם אנשי המקום. הארוחות מוגשות בחדר האוכל של הקיבוץ – כשרות, המקום מרווח, נוח וממוזג, חנייה מסודרת ומינימרקט. ניתן לקיים כנסים וימי עיון עד- 200 משתתפים.  

דרך הפסלים

דרך נוף המשלבת שביל הליכה נוח ויצירות אומנות ופסלים של אמנים ויוצרים תושבי בקעת הירדן. יצירותיהם הם כלי להכרה בלתי אמצעית עם האנשים החיים במקום והן מעניקות למרחב מימד תרבותי מיוחד. הדרך ממוקמת על כביש 90, ממפגש הבקעה מושכת כיוון דרום, עד לפניה למתחם נופש בחיק הטבע שבמרכז הבקעה – במכלול אנדרטת הבקעה. פתוח לקהל הרחב בכל ימות השנה נקודת עצירה, התארגנות והתרעננות.

אתר הגבעה – נתיב הגדוד

משמאל לדרך המובילה לכניסה למושב נתיב הגדוד, על גבעה הצופה לעבר נהר הירדן והסרטבה, ניתן להבחין ב"אתר גלגל המקראית". אלון איבגי, חבר הישוב, הקים במקום את גלעד שנים-עשר השבטים, בנה דגם של באר מים ובדרכו המיוחדת מספר את סיפור הגלגל וראשיתו של העם באזור לאחר חציית נהר הירדן. המקום ערוך לקליטת קבוצות מטיילים להדרכה ולארוחות.