בית | אתרי ביקור | אתרי נוף ושמורות טבע

אתרי נוף ושמורות טבע

אתר גלגל המקראית

אתר גלגל המקראית- אתר המספר את סיפורו של עמ"י הנכנס לארץ. מקום קסום הצופה על בקעת הירדן הנפרשת תחתיו. מציע לינה, הדרכות אירועים ומזנון. ביתר פירוט: חאן: אתר הגלגל מציע לינת שטח למטיילים. לינה במבנה ממוזג על מזרונים ו/או מיטות. במקום מקלחות חמות, חשמל, פינת מנגל וחצר גדולה מוצלת ונעימה. ישנה אפשרות להקמת אוהלים במתחם.

אתרי נוף ושמורות טבע - כללי

שמורות הטבע בבקעת הירדן  שמורות הטבע בשטח שיפוטה של המועצה האזורית בקעת הירדן משתרעות על פני שטח של כ -215 אלף דונם. נמצא אותן לאורכן של שלוש הרצועות הגיאוגרפיות המאפיינות את האזור; להלן מצוינות שמורות הטבע בהן ניתן לטייל במגוון מסלולים – בהתאם להנחיות תיאום הטיולים בבקעת הירדן.

שמורת הסלוודורות

שמורת ה"סלוודורה הפרסית" - חורש מפותח ומרשים של עצי סלוודורה פרסית בשטחי החקלאות של המושב תומר. עץ הסלבדורה הפרסית מצוי באזור ערב ובישראל בעיקר באזור עין גדי. שמורה זו מהווה את תחום תפוצתו הצפוני ביותר בעולם. החורשה מהווה מוקד משיכה לציפורי שיר רבות ואף אתר קינון לינשופי עצים.

נהר הירדן

לאורך נהר הירדן - מצויות מספר שמורות טבע אך בשל הגבלות ביטחון ניתן לבקר לתצפית בלבד והסבר כללי בשמורות הבאות: שמורת גשר אדם - אחד ממעברי הירדן ההיסטוריים, עוד מימי כניסת בני ישראל לארץ. בקטע זה זורם נהר הירדן באורך כ- 2 ק"מ, מצפון לגשר אדם. מתאפיין ביער גדות: צפצפת הפרת ואשל הירדן. שמורת גשר עבדאללה מייצגת את הקטע האחרון של הירדן אשר נשפך לים-המלח.

שמורת סרטבה

שמורת הסרטבה ומצפור הסרטבה - רכס הסרטבה ובו ההר הבולט הם אולי הסמל של בקעת הירדן.  יחידה גיאוגרפית מיוחדת בנוף של מזרח השומרון. הסרטבה היא חלק של קער גיאולוגי שנוצר בתקופות גיאולוגיות קדומות. בסרטבה עצמה חל היפוך תבליט, ולמרות שהמדובר בקער, הסרטבה היא רכס הנישא מעל בקעת-הירדן. (שכבות קדומות מצויות למעלה ושכבות מאוחרות נחתו מטה – ראו מאמרו של ד”ר בני בגין).

שמורת רכס אום זוקא והנחלים פיראן- תלכיד

שמורת אום זוקה  - מצויה ברכס בשוליים המערביים של כביש מס' 90 ובסמוך ליישוב חמדת (ממערב). המורדות המזרחיים של הרי השומרון גולשים בתלילות וחורצים בהר ואדיות עמוקים, קניונים ונופים מיוחדים. במספר נקודות ברום הרכס, מצויות נקודות תצפית אל עבר הרי הגלעד ובקעת הירדן.

ואדי ומעיינות פצאל

השמורה משתרעת משני עברי נחל פצאל. יש בה שרידים טחנות קמח עתיקות שפעלו באזור ושל מערכות השקיה קדומות שהובילו מים לשטחים חקלאיים. את הצומח בערוץ מאפיינת חברות צמחים של נאות מדבר, על המדרונות צומח סלעים מדברי. בחלקה המזרחי של השמורה נובעים מספר מעיינות ומוכרים בשם עיינות פצאל.