בית | אתרי ביקור | אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים

אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים

אתרים הסטוריים וארכיאולוגיים- כללי

כללי - בשל מיקומה הגיאוגרפי של בקעת הירדן והיותה צומת דרכים המגשר בין חלקי ארץ ישראל ומפאת חשיבותה האסטרטגית להגנה מפני פולשים ממזרח, הייתה בקעת הירדן לאזור חשוב בתקופות היסטוריות שונות.עדויות לכך עולים חדשות לבקרים באמצעות המחקר הארכיאולוגי אשר התחדש בשנים האחרונות, בעיקר בשל "סקר הר מנשה" בראשותו של פרופ' אדם זרטל, אוניברסיטת חיפה, אש חשף עדויות רבות המאירות מחדש את נושא יישובה

"גלגל-ארגמן"

אתר "גלגל ארגמן" - ב י ד ' ת   א – ש ע ב - Bedhat esh-Sha'ab,  נמצא בעמק צר כקילומטר דרומית-מערבית למושב ארגמן, למרגלותיו של רכס ראס-ח'רובה. צורת המתחם מעין סנדל או נעל, הכניסה אליו נמצאת מחלקו הצר  ובחלקו הצפוני נחשפה במה אשר שימשה כפי הנראה לצרכי פולחן.

ארכילאיס

האתר מזוהה עם שרידי חר' אל-ביודאת, הנמצא על כביש 90, החוצה את האתר לשניים, כעשרה קילומטרים צפונית ליריחו .  את הכפר בנה ארכילאיס, בנו של הורדוס, ומיקומו בין פצאל (מצפון ליריחו) בדרום והוא מצוין אף במפת מידבא. האתר התגלה במקרה ב-1986, בעת שעובדי חברת בזק חפרו תעלה כדי להניח קו טלפון.

מנזר דיר חג'לה

הנוסעים צפונה או דרומה, על כביש 90, יזהו את מנזר דיר חג'לה הניכר למרחוק במגדל הפעמונים ובחומה המקיפה אותו. המנזר מוקף בסככות צל עטויות צמחייה ירוקה ושופעת וביניהם פינות ישיבה והתרגעות. חרף היותו מרוחק מגדת נהר הירדן, הפך המנזר לאחד ממוקדי העלייה לרגל לצליינים הנוצריים.

אתר הטבילה - קסר- אל יהוד

הטבלת ישו בירדן בידי יוחנן המטביל נחשבת לאחד המאורעות המרכזיים בחיי ישו,  זו התקדשה על ידי חסידיו זמן קצר לאחר מותו. החל מהמאה השלישית לספירה זוהה מקום הטבילה באזור שבו נחצה הירדן על ידי הדרך הרומית המובילה מיריחו מזרחה.