בית | אתרי ביקור | אתרי נוף ושמורות טבע | אתרי נוף ושמורות טבע - כללי

אתרי נוף ושמורות טבע - כללי

שמורות הטבע בבקעת הירדן 

שמורות הטבע בשטח שיפוטה של המועצה האזורית בקעת הירדן משתרעות על פני שטח של כ -215 אלף דונם. נמצא אותן לאורכן של שלוש הרצועות הגיאוגרפיות המאפיינות את האזור; להלן מצוינות שמורות הטבע בהן ניתן לטייל במגוון מסלולים – בהתאם להנחיות תיאום הטיולים בבקעת הירדן.

באזור ספר המדבר ומזרח השומרון הן:  שמורת נחל בזק עילי, המהווה גבול טבעי בין השומרון לגלבוע ובו יער פארק של חרוב מצוי ואלת המסטיק. לצד פעילות אדם אינטנסיבית שטח השמורה הוא מרחב מחיה לעולם חי מגוון בעיקר  לצבי.

שמורת רותם – משכיות – ובו קטע של נחל מליח בו זורמים מי נביעות מלוחות. בערוץ הנחל צומח סמר חד ועצי אשל היאור. בשוליו של הערוץ קירות סלע שבסדקיו מצויות מושבות של אשמן גדול – עטלף חרקים. לאחרונה התבססו במקום גם להקות של קאקים. באביב מכוסים המדרונות בפריחה עונתית אופיינית לאזור הבולטים בצבעם הזהוב.

שמורת ראס-חרובה - רכס בסמוך לאזור הפארעה (נחל תרצה/ הג'יפטליק) צומח בתות ספר, רותם המדבר  ושיזף השיח. חדירה של צומח ממוצא סהרו-ערבי  וסודני, בן חלביב רותמי. כאן  גדל גיאופיט מיוחד – יקינטונית מעורקת.

בככר הירדן מצויות שמורות הטבע הבאות:

שמורת ואדי אל-אחמר - ערוץ נחל אכזב שנשפך לירדן באזור צומת פצאל. בקטע התחתון של הנחל מספר נביעות מלוחות המספקות זרימה קבועה בערוץ. במקום מתפתח צומח אופייני של נחלי בקעת-הירדן היצרים צומח מלחות: מלוח קיפח, אוכם שיחני ובאביב בולטים "עמודי" הפריחה של הטופל האדום. השמורה מהווה מקום חיות למגוון בעלי חיים:צבי ישראלי, חזיר הבר ואף טורפים כמו זאב הערבות.

שמורת ביצת ואדי מלחה - מלחה יבשתית הנמצאת בכיכר-הירדן, מזרחית לישוב תומר. במלחה קיים צומח המותאם לרמת המליחות בקרקע. בין שיחי המלוח והימלוח מצוי צומח חד שנתי נדיר: אוזנן משונשן, יתדן מפוסק ועוד.  בעלי-חיים שוכנים במלחה כמו עדרי הצבי הישראלי.

שמורת ואדי מלחה - שטחי חוואר ומלחה בבקעת-הירדן. החוואר חרוץ ערוצים רבים ובו גם נביעות ושלוליות של מים מלוחים ומליחים. סביב אלה מתפתח הצומח בחגורות אופייניות לשטחי מלחה. בתוך הסבכים מצויים בעלי-חיים רבים: יונקים, עופות מים ועופות  נודדים. קינון של חופמי גדות.