בית | טיולים | טיולי אתגר – רכבי שטח ואופניים | טיול אופניים- נחל פצאל לאנדרטת הביקעה

טיול אופניים- נחל פצאל לאנדרטת הביקעה

משך הסיור: 3-4 שעות
אורך המסלול:17 ק"מ מתאים למשפחה (ילדים מגיל 12)
להצטייד ב: כובעים , מים וטלפון נייד.
עונה מומלצת: סתיו, חורף , אביב
 
 
נפגשים בכניסה למושב תומר בסמוך לכביש 90, ניתן להחנות רכבים בתחום המושב.
מארגנים את האופניים לגדולים ולקטנים, מצטיידים במים וכובעים ( גם בימי הסתיו והחורף , השמש היא היתרון של הבקעה)יוצאים דרך מושב תומר, פונים לכביש צדדי המוליך אותנו לבריכת המים של הישוב(הפניה כ-150 מ' לפני שער הישוב)עליה קצת קשה , אך מבטיחה, לפני בריכת המים מצפון לכביש(מימין) יוצא שביל רכב ועליו אנחנו רוכבים שפנינו צפונה, מתחתנו הכפר פצ'איל המגלם בתוכו חדש וישן. ממשיכים עד הכניסה לנחל פצאל , הכניסה לנחל היא כביש סלול- פנינו מערבה (שמאלה).

בפתחו של הנחל מצוי אתר ארכיאולוגי (שייח דייב) שבו נתגלה ישוב כפרי קדום ולמרגלותיו בריכה מהתקופה הרומית. בהמשך הערוץ נבחין באמות מים עתיקות ולצידן צינורות מים המוליכים מים לישובים הסמוכים. במעבה הנחל , בין עצי השיזף מצוי מעיין פצאל, בצל העצים והמעיין אפשר לנוח מעט.
לאחר התרגעות נשים פעמינו חזרה ליציאה מהנחל, נמשיך עם הנחל צפונה ונרכב על גבי הגדה המערבית (משמאל) וננוע לעבר גשרון(מעביר מים)המצוי מתחת לכביש למעלה אפרים. לאורך כל הקטע הזה מראה את מושב פצאל ( ע"ש אחיו של המלך הורדוס)ומרחוק נבחין באנדרטת הבקעה (אליה מועדות פנינו).נעבור מתחת לכביש במעביר המים ונטפס אט אט בשביל ברור למישור המלחה.

בהגיענו לכביש נפנה מזרחה (ימינה), הכביש מוביל אותנו לעבר כביש 90 ולאנדרטת הבקעה. נעלה לאנדרטה לצד שלטי ישובי הבקעה, האנדרטה היא לזכרם של חללי הבקעה לאורך השנים והוקמה ע"י יגאל תומרקין.באנדרטה נקודת תצפית על ישובי מרכז הבקעה והרי מואב בעבר הירדן.

מהאנדרטה נרד לחורשה שלמרגלותיה שם אפשר לפוש מעט ולהנות ממתקני השעשועים והנופש פעיל. נדווש מהחורשה מזרחה לעבר כביש 90 בזהירות ובצד הכביש נפנה דרומה (ימינה), בצומת פצאל נחצה את הכביש לשביל אשר ממזרח לו (שוב , נחצה בזהירות ובפקיחת עין) שביל זה צמוד לכביש לכל אורכו עד הכניסה לתומר, לרכבים