בית | אתרי ביקור | אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים | "גלגל-ארגמן"

"גלגל-ארגמן"

אתר "גלגל ארגמן" - ב י ד ' ת   א – ש ע ב - Bedhat esh-Sha'ab,  נמצא בעמק צר כקילומטר דרומית-מערבית למושב ארגמן, למרגלותיו של רכס ראס-ח'רובה. צורת המתחם מעין סנדל או נעל, הכניסה אליו נמצאת מחלקו הצר  ובחלקו הצפוני נחשפה במה אשר שימשה כפי הנראה לצרכי פולחן.

את האתר מקיפה דרך – היא 'דרך התהלוכות'. מציאותם של 'דרך התהלוכות' וה'במה', מייחדים את המקום הוא ניתן לזיהוי כאתר פולחני לכינוסים עונתיים המאפיינים אוכלוסייה נוודית ונוודית למחצה שחייתה בבקעת הירדן לארכה של תקופת הברזל. תקופה זו ידועה גם בשם התקופה הישראלית הראשונה והיא מקבילה לזמן כניסתם של שבטי ישראל לארץ ישראל.  הממצא הקראמי סייע בקביעת מועד הקמת המתחם הניתן לתארך לסוף המאה ה-13 או בראשית המאה ה-12 לפנה"ס.

האתר היה בשימוש מאות שנים, ככל הנראה כאתר פולחן, כמקום התכנסות ועליה לרגל. בבניית האתר הושקעו מחשבה ועבודה רבה, מעיצובו ותכנונו נראה כי מדובר בצורה סימבולית, אשר מטרתה לבטא רעיון כלשהו. יש לציין כי במרחב הבקעה נתגלו עוד שני מתחמים כאלה – האחד בקרבת הישוב יפית והשני בקרבת משואה אך הם לא שוחזרו כאתר זה. בכל מקרה, הם ייחודים לאזור על פי פרופ' אדם זרטל,  היו למקומות ההתכנסות והפולחן של בני ישראל בראשית דרכם בארץ כנען.