בית | אתרי ביקור | אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים | קרן הסרטבה ומבצר אלכסנדריון

קרן הסרטבה ומבצר אלכסנדריון

קרן הסרטבה -

היא פסגה חרוטית מצפון מערב למושב יפית המתנשאת לגובה כולל של כ-650 מטר מעל בקעת הירדן, מתוכם 377 מטר מעל פני הים. בשל גובהה, כל העובר בכביש הבקעה מזהה את הפסגה המשתפלת אל עבר בקעת הירדן. שמו הערבי של המקום – סרטבה – השתמר מתקופה קדומה, ומקובל לזהותו עם שמה של העיר המקראית "צרתן". פסגת הסרטבה נכללת ברשימת המקומות מתארים את אתרי הדלקת המשואות, אשר קיים ביניהם קשר עין מירושלים עד הגיעם לגולת בבל. זאת, כדי להודיע על קידוש החודש וכאמצעי לשמירה על אחדות העם באמצעות לוח שנה עברי מחייב לכלל ישראל.


מבצר אלכסנדריון -

המבצר נזכר לראשונה בימיה של שלומציון המלכה. וכפי הנראה נבנה כל ידי המלך אלכסנדר ינאי, בשנת 90 לפני הספירה (בקירוב), ומכאן שמו. יוסף בן מתתיהו מתאר את אלכסדנריון כ"מבצר חזק ונהדר בראש ההר"(מלחמות היהודים א', ו', ה'). אלכסנדר ינאי בנה את המבצר כנקודת שליטה במרחב לביצור גבולה המזרחי של מדינת יהודה מפני פולשים ממזרח. המבצר שימש כמעוזם של החשמונאים במלחמתם נגד הרומאים.

בחפירות משות ה – 80, נחשפו שרידים מקירות המבצר החשמונאי ואולם מפואר מוקף עמודים, חלקם בצורת לב, המתוארך לימיו של הורדוס. סביב הפסגה אפשר לראות בורות מים רבים וכן את שרידי אמת המים והסיפון המגיעים אל המבצר ממערב.