חירבית ג'יבעית לעינות פצאל

תיאור הפעילות

משך המסלול: 4-5 שעות

אורך המסלול: 7 ק"מ

משך הטיול: 4-5 שעות

מים: עין רשאש, עינות פצאל. יש להצטייד ב- 3 ליטר מים לאדם. בקיץ- 5 ליטר לאדם.

בטחון ועזרה רפואית: בית חולים הדסה הר הצופים:02-6777111, 

                                    משטרת בנימין- 02-9706400,

                                    מוקד בקעת הירדן 02-9940218

                                    מוקד בנימין- 02-9974106

נא לשים לב לכך, שהמסלול בתחילתו עובר בתוך פזורה בדואית.

מפות:  1:50,000 מפת טיולים וסימון שבילים- בקעת הירדן ומזרח השומרון (5-6), הוצאת החברה להגנת הטבע.

פרטים נוספים ניתן לקבל בבית ספר שדה עפרה: 02-9975516

המסלול מיועד למטיבי לכת בלבד

מומלץ לטייל בליווי נשק!

למסלול יש צורך ב- 2 רכבים.

תחילת מסלול: מירושלים- נוסעים מצומת הגבעה הצרפתית בירושלים לכיוון שכונת פסגת זאב. בפניה השנייה פונים ימינה לכיוון ישובי בנימין, ויורדים ישר כל הזמן עד שמגיעים למחסום חיזמא. מיד לאחר המחסום לוקחים בכיכר שמאלה ונוסעים 5 ד' עד לכיכר אדם, בכיכר לוקחים את הפניה השניה ימינה השנייה לכיוון בית אל וצומת תפוח (כביש 60). נוסעים ישר וחולפים על פני אזור התעשיה שער בנימין, והפניה לישובים פסגות וכוכב יעקב. 700 מטר אחר כך מגיעים לצומת ופונים ימינה לכיוון הישובים מעלה מכמש, כוכב השחר ורימונים (כביש 458). לאחר 3 ק"מ חולפים על פני הפניה לישוב מעלה מכמש. ממשיכים ועוברים את הפניות לרימונים וכוכב השחר. לאחר כוכב השחר הכביש יורד בירידה ארוכה לבקעת סמיה ועולה בצידה השני. כ 1.5 ק"מ מקצה העליה יש פניה ימינה לכביש אספלט משובש המוביל לבסיס צה"ל, פונים בפניה זו. בעיקול האחרון, 500 מ' לפני שער הבסיס, יש שביל עפר משמאל המסומן בסימון שבילים ירוק, כאן מתחיל המסלול.

מהמרכז- נוסעים על כביש 5 (חוצה שומרון) לכיוון אריאל. בכיכר של אריאל ממשיכים ישר לכיוון צומת תפוח. בכיכר של צומת תפוח ממשיכים גם כן ישר לכיוון בקעת הירדן. חולפים על פני הישוב מגדלים ומגיעים לצומת T. בצומת פונים ימינה לכיוון כוכב השחר. לאחר 3 ק"מ לאחר הפניה לכפר דומא ישנה פניה שמאלה לבסיס צה"לי. המשך הדרך כמו לבאים מירושלים.

הגעה לסוף המסלול (הקפצת רכבים): חוזרים חזרה עד לצומת הפניה לבסיס (כביש 458), ופונים ימינה. יורדים עם הכביש, חולפים על הפניה לכיוון ת"א עד שמגיעים למחסום צה"לי בצומת T. בצומת פונים ימינה (כביש 505) ויורדים לבקעת הירדן. חולפים על פני מעלה אפריים וכ 600 מ' לפני הישוב פצאל פונים ימינה לכיוון עינות פצאל. לאחר מכן פונים בפניה הראשונה שמאלה ונכנסים בין קירות הנחל. נוסעים 3.5 ק"מ, בדרך חולפים על יד תחנת שאיבה של מקורות ומגיעים לעינות פצאל. (לא מומלץ להשאיר את הרכב לבד בעיינות פצאל, אפשר להשאירו בשער הישוב פצאל ולצאת מהנחל 3.5 ק"מ ברגל).

תיאור המסלול

את המסלול נתחיל על יד חרבת ג'יבעית אשר יש דעה שסוברת שזו "גבעון במדבר". דעה זו מתבססת על ניתוח גיאוגרפי של התנ"ך בסיפור רצח גדליה בן אחיקם, מנהיג דלת הארץ שנשארה לאחר גלות בבל. גדליה נרצח ע"י ישמעאל בן נתניה בעיר "המצפה". עיר זו מזוהה כיום בתל א- נצבא מצפון לעטרות. לאחר הרצח, בורח ישמעאל לכיוון מלך עמון, כלומר- מזרחה. שרי החיילים של ישראל רודפים אחריו: "וימצאו אותו מים רבים אשר בגבעון". העיר גבעון המוכרת לנו מספר יהשוע נמצאת ממערב למצפה. לפי נתיב בריחתו של ישמעאל, כנראה שישנה עוד עיר בשם גבעון הנמצאת ממזרח למצפה. ויתכן כי חרבת ג'יבעית משמרת את שמה של "גבעון המדברית". מסביב לגבעה ישנם בורות מים רבים, יש להיזהר שלא ליפול.

מהגבעה יוצא שביל עפר המסומן בסימון שבילים ירוק. השביל יורד מהגבעה ולאחר כמה מאות מטרים מגיע לצומת. בצומת יש לפנות שמאלה ומיד ימינה על פי הסימון. יש לעקוב טוב אחר הסימון כיוון שבמקומות מסויימים הוא טיפה מחוק. לאחר 10 דקות נעבור דרך מאהל בדואי בשם "חליל". מומלץ לא לעורר את זעמם של הכלבים ופשוט להמשיך במסלול. מכאן ממשיך המסלול לכיוון צפון כשהוא מנמיך מעט את הגובה ומימינו זורם ואדי. בהמשך ירד המסלול בצורה תלולה יותר כשלמולנו יתגלה נחל רשאש המחורץ. ירידה של 10 דקות תוביל אותנו לפיצול שבילים בין השביל הירוק איתו הגענו, לבין שביל אדום. 50 מ' שמאלה בשביל האדום יביא אותנו לעין רשאש. מעיין שכבה הנובע בתוך כוך שנחצב בהר. הבריכה נמוכה מאוד אך אפשר להיכנס אליה בישיבה. סביר להניח שתראו במקום עדר עיזים שבא לשתות גם הוא מהמעיין.

לאחר התרעננות במעיין נחזור 50 מ' אל הפיצול שבילים ומכיוון שממנו הגענו  נמשיך ישר על הסימון האדום לכיוון מזרח. נצעד במגמת עליה, בשביל צר על שפת מצוק, שבהמשך יהפוך לשביל רכבי שטח עד שנגיע לשיא הגובה. מכן יורד המסלול במתינות לאורך השלוחה שמדרום לנחל רשאש. יש היזהר לא לאבד את הסימון כיוון שהוא חלש במקומות מסויימים (מכל סימון יש לראות את הסימון הבא).

לאחר 1 ק"מ נגיע לעץ שיזף בודד שהשביל עובר מימינו. בסמוך לעץ ישנם שרידים של דרך רומאית אלכסונית שחיברה כנראה בין אזור גשר דמיה ומעברות הירדן לכיוון מכמש וירושלים. שרידים ברורים של דרך זו נמצאו באיזור מעבר מכמש. דרך זו כנראה פעלה עוד בתקופה קדומה יותר. השערה זו מתבססת על פי ניתוח הפסוק בו מתואר סנחריב בכיבושיו מתקרב לכיוון ירושלים וכובש את הישובים שבדרך:

"בא על עית (העי), עבר במגרון, למכמש יפקיד כליו, עברו מעברה, גבע מלון לנו, חרדה הרמה, גבעת שאול נסה, צהלי קולך בת גלים, הקשיבי לישה, עניה ענתות. נדדה מדמנה, יושבי הגבים העיזו. עוד היום בנוב לעמוד, ינופף ידו הר בת ציון גבעת ירושלים." (ישעיהו י')

הישובים בהם עובר סנחריב אינם ממוקמות על הדרכים המוכרות בתקופה הקדומה. נראה שסנחריב עלה בדרך אלכסונית שככל הנראה עלתה ממעברות הירדן לירושלים. ועברה גם כאן.

נמשיך על השלוחה עוד 1 ק"מ עד שהשביל יתעקל צפונה לכיוון הנחל. השביל יתחיל לרדת בתלילות אל הנחל ויש לעקוב אחרי הסימון. לאחר 800 מ' נגיע לעיינות פצאל הנובעים בין עצי שיזף גדולים. במקום מספר נביעות שבעבר נסכרו ע"י הורדוס והובלו באמות מים לישוב פצאל המרוחק 6 ק"מ מכאן מזרחה. ישוב זה נקרא על שמו של אחיו של הורדוס.

מתחת לסכר ישנה בריכה רדודה מאוד אך צלולה. נשתכשך קצת במים ונתפנק בפיקניק נחמד.

אם לא החנתם את הרכב בסוף המסלול, לכו לכיוון מתקן השאיבה, וצאו עם שביל האספלט מהנחל עד הישוב פצאל.

טיול מהנה